شنبه 05 بهمن 1398  |

درباره ما

تاریخچه

آموزشکده علمی-کاربردی راه و شهرسازی (شهید تفویضی) با عنوان مدرسه عالی راه در سال 1307 توسط مرحوم دکتر محمود حسابی تاسیس شد و با عنوان آموزشگاه فنی در اداره کل راه شوسه و اداره کل راهداری وزارت راه و ترابری از اواخر سالهای دهه 1320 شمسی به فعالیت خود شکل جدیدی داد . وظیفه عمده این مرکز تربیت تکنسین و فوق دیپلم در رشته‌های فنی مورد نیاز حمل و نقل جاده‌ای در آموزشگاه عالی فنی راه بود . فعالیت‌های آموزشی این مرکز در دهه 1350 گسترش یافت و به مجتمع آموزشی وزارت راه و ترابری تبدیل شد که در سالهای آخر نظام شاهنشاهی ، تکنیکوم نفیسی نیز به آن ملحق شده و به تربیت فوق دیپلم در رشته‌های فنی و مهندسی پرداخت . با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و واگذاری اجرای دوره‌های آموزشی عالی به وزارت علوم ، مدتی فعالیتهای آموزشی وزارت راه و ترابری متوقف و از اوایل دهه 1360 با احساس نیاز به تربیت نیروی متخصص در رشته‌های فنی و مهندسی بخش ساخت و نگهداری راه، فعالیتهای آموزشی در آموزشکده عالی فنی راه که به مدرسه عالی فنی شهید تفویضی تغییر نام یافته بود مجددا ً‌سامان گرفت که در ابتدا دوره‌های کوتاه مدت و سپس با اخذ مجوزهای لازم از سازمان امور اداری و استخدامی کشور اقدام به برگزاری دوره‌های بلند مدت در مقطع کاردانی با پایه راه و راهسازی که شامل دو رشتة راهسازی و ماشین آلات راهسازی و راهداری بود نمود. وظایف آموزشی آموزشکده در ستاد وزارت راه و ترابری با ایجاد دفتری به نام آموزش و جذب نیرو و پس از آن توسط دفتر توسعه منابع انسانی بخش حمل و نقل و نظارت ، برنامه ریزی و هدایت می‌شد . به تدریج و با توسعه آموزش‌ها و فعالیت‌های علمی ، همزمان با برگزاری دوره‌های کاردانی، دوره‌های آموزش کوتاه مدت ضمن خدمت تخصصی شش ماهه و یکساله نیز برنامه ریزی ، طراحی و اجرا شد در ادامه آموزشکده با اخذ مجوز از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در دهه 1360 و 1370 با اخذ مجوز سه دوره کاردانی و پذیرش دانشجو از کنکور سراسری به فعالیت خود ادامه داد .قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 14 دوره کاردانی از طریق وزارت علوم در این آموزشکده برگزار شد و حدود 270 نفر فارغ التحصیل شدند. در مجموع تا قبل از سال 1378 شش دوره یکساله برگزار گردید که 199 نفر در این دوره ها فارغ التحصیل شدند و بیست و چهار دوره کاردانی با مجوز سازمان امور اداری و استخدامی کشور برگزار شدکه تعداد 709 نفر در این دوره ها فارغ التحصیل شدند. از سال 1383 پس از تصویب اساسنامه آموزشکده علمی-کاربردی تکنولو‍‍ژی راه و ترابری توسط شورای گسترش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با اخذ مجوز از دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه وظایف آموزشی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته امکان پذیر شد. در سال 1391 پس از ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، آموزشکده به مرکز تحقیقات راه،‌مسکن و شهرسازی ملحق شد و از اردیبهشت ماه 1392 سرپرستی موسسه علمی کاربردی ساختمان و شهرسازی تهران نیز به آموزشکده شهید تفویضی محول گردید.  هم اکنون این آموزشکده در دوره‌های کاردانی وکارشناسی ناپیوسته رشته‌های تخصصی و فنی مهندسی راهسازی، راهداری، مکانیک  ماشین آلات راهداری و راهسازی، عمران، معماری، ساختمان و شهرسازی دانشجوی درحال تحصیل دارد.

اهداف و راهبردها

آموزشکده علمی - کاربردی شهید تفویضی با پیشینه‌ای موفق با توجه به ماده 2 اساسنامه خود اهداف و ماموریت سازمانی خود را در چارچوب موارد زیر تعریف کرده است : 

ارتقاء سطح علمی و انتقال دانش صنعت حمل و نقل
ایجاد مهارتهای شغلی بمنظور افزایش بهره‌وری
شناسایی و ارتقای معلومات و تجارب شاغلان حرف و مشاغل گوناگون
ایجاد هماهنگی بین مهارت و دانش کار
پذیرش دانشجو در دوره‌های کاردانی (پیوسته، ناپیوسته) ترمی و پودمانی و دوره‌های کارشناسی (ناپیوسته) ترمی و پودمانی مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
ایجاد زمینه‌های مناسب برای پژوهش‌های کاربردی
اجرای دوره‌های کوتاه مدت علمی-کاربردی با رعایت ضوابط و مقررات
اجرای دوره‌های پودمانی با رعایت ضوابط و مقررات
توسعه توانمندی‌های علمی بخش حمل و نقل
زمینه‌سازی برای انتقال پدیده‌های جدید و فناوری حمل و نقل
زمینه‌سازی برای انتقال پدیده‌های جدید و فناوری بخش ساختمان و شهرسازی

آموزشکده با تکیه بر روشهای توانمند و بر پایه همراهی نیروی انسانی متخصص و متعهد و امکانات مجهز شامل تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی ، وسایل سمعی و بصری و محیط آموزشی آرام و مناسب به یک مرکز آموزش عالی در ارتقاء سطح علمی علاقمندان به تحصیل در بخش صنعت حمل و نقل و ساختمان و شهرسازی مبدل و در خدمت کشور می‌باشد.

مساحت کل عرصه و اعیانی

عرصه : 75000 متر مربع
اعیان : 10301 متر مربع

فضاها و امکانات آموزشکده

مشخصات عنوان فضا ردیف
1016 متر مربع با 25 باب اتاق شامل :
حوزه مدیریت/ سالن جلسات /حوزه معاونت اداری و مالی/حراست/اموراداری و روابط عمومی/امور
اداری 1
1510 متر مربع شامل:
حوزه معاونت آموزشی/کلاسها/ اتاق اساتید/کارگاه رایانه/ سایت اینترنت
آموزشی 2

 کارگاه‌هـای فنـی

 برق و الکترونیک
 شاسی و بدنه
 هیدرولیک
 انتقال قدرت
 ماشین ابزار
 جوشکاری
 ریخته‌گری
 مولد قدرت
 سخت افزار رایانه
 رایانه 1 و 2

آزمایشگـاه‌هـا

 مکانیک سیالات
 فیزیک
 قیر و آسفالت
 مکانیک خاک
 بتن
 هیدرولیک و پنوماتیک
 شیمی
 الکترونیک
 مقاومت مصالح
 دینامیک ماشین و ارتعاشات
 ترمودینامیک و موتور
 انتقال حرارت

آموزشهای ضمن خدمت کوتاه مدت

آموزشکده علمی-کاربردی شهید تفویضی در راستای رسالت آموزشی خود به منظور ارتقاء سطح علمی، دانش تخصصی و متناسب ساختن توانمندیهای کارکنان ستادی وزارت راه و شهرسازی،ادارات کل راه و شهرسازی استانها، سازمانها و شرکتهای تابعه وزارتخانه متبوع در انجام وظایف محوله، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت کوتاه مدت ویژة کارکنان در سطوح مختلف مدیران عالی، میانی ، پایه و کارشناسان ،کارکنان و ... می‌نماید.که تاکنون بطور میانگین سالانه بین 80 تا100 دوره برگزار نموده‌است.

عناوین رشته‌های تحصیلی آموزشکده علمی – کاربردی شهید تفویضی

الف : کاردانی( ترمی و پودمانی) :
1- راهسازی
2- نقشه‌برداری مسیر
3- ماشین افزار
4- مکانیک خودرو
5- نقشه‌برداری
6- تعمیرات مکانیکی
7- تعمیر و نگهداری خودرو
8- معماری شهری

ب : کارشناسی ناپیوسته( ترمی و پودمانی) :
1-  مکانیک ماشین آلات راهداری و راهسازی
2-  راهداری
3-  راهسازی
4- نقشه‌برداری
5-  ساختمان‌سازی
6-  مکانیک خودرو
7-  حمل و نقل و ترافیک شهری
8-  معماری شهری
9-  فناوری معماری و طراحی بافتهای فرسوده
10- عمران-امور پیمانها

دستاوردهای شاخص

1- برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت در حوزه‌های عمومی، مدیریتی، تخصصی، فنی و مهندسی برای کلیه کارکنان، کارشناسان و مدیران ستادی وزارت راه و شهرسازی و ادارات کل راه و شهرسازی استانها، سازمانها و شرکتهای تابعه از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون.
2- برگزاری دوره‌های علمی-کاربردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های مورد نیاز وزارت راه و شهرسازی از سال 1383 به بعد، تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص در حوزه‌های تخصصی راهسازی، راهداری و معماری و ساختمان و اشتغال فعال آنان در بازار کار.
3- ارتقاء سطح علمی و تخصصی تعداد زیادی از مدیران عالی،‌ارشد و میانی وزارت راه و ترابری سابق و انتقال تجربیات موفق در بدنه کارشناسی وزارتخانه.

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج